Redzi, dzirdi, ziņo

Kampaņa “Redzi.Dzirdi.Paziņo”

2008.gada izskaņā noslēdzās centra “Dardedze”, Valsts Bērnu Tiesību Aizsardzības Inspekcijas un Eiropas Integrācijas Biroja īstenotā kampaņa pret vardarbību “Redzi.Dzirdi.Paziņo”. Kampaņas, kas vienlaicīgi norisinās 6 Austrumeiropas valstīs – Latvijā, Lietuvā, Ukrainā, Bulgārijā, Moldovā un Maķedonijā – mērķis bija “pamodināt” sabiedrību, aicinot ikvienu neklusēt un ziņot par zināmajiem fiziskas vardarbības gadījumiem pret bērnu Valsts Bērnu Tiesību Aizsardzības Inspekcijai un Uzticības tālrunim 80006008. Kampaņas laikā saņemtie zvani liecināja, ka bērni visbiežāk cieš no vardarbības ģimenē vai savu vienaudžu sabiedrībā.

Latvija ir to 23 pasaules valstu vidū, kur ir pilnībā atcelts miesas sods. Lai gan Latvija šai nostājai pievienojās jau 1998.gadā, SKDS dati liecina, ka 48% Latvijas iedzīvotāju kaut reizi ir izmantojuši fizisku sodu bērnu disciplinēšanai ģimenē. Statistika par iedzīvotāju vienaldzību ir vēl skumjāka – 53% iedzīvotāju neiejauktos, ja redzētu, ka uz ielas vai citā sabiedriskā vietā vecāki vai pieaugušie izmanto fizisku sodu, lai nodrošinātu bērna paklausību. Ik gadu mūsu valstī pieaug tādu pārkāpumu skaits kā bērnu aprūpes pienākumu nepildīšana (2006.g.- 1922 gadījumi, 2007.g.- 2070 gadījumi, bet 2008.gada pirmajā pusgadā jau 1447 gadījumi), kā arī fiziska un emocionāla vardarbība pret bērnu (2006.g. – 36, 2007.g.-35, 2008.gada pirmais pusgads – 57 gadījumi).

“Oficiālie dati par vardarbīgu attieksmi pret bērnu Latvijā ir ļoti augsti – aptuveni 15% bērnu Latvijā cieš no vecāku fiziskas vardarbības ģimenē. Bieži vien iemesls ir paaudzēs tradicionāli akceptēta fiziska sodīšana kā audzināšanas mērs. Arī mūsdienās aptuveni 45% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka bērnu miesas sodi vai bērnu fiziska sodīšana ir pieļaujama audzināšanas metode. Diemžēl šādi tiek radīta vide vardarbībai, kas atstāj sekas īstermiņā un ilgtermiņā gan bērna dzīvē, gan vēlākā bērna sociālajā uzvedībā. Pirmais un pats svarīgākais solis ir nepalikt vienaldzīgiem, bet redzot, dzirdot, nojaušot par vardarbības gadījumiem, ziņot par to profesionāļiem, kuri izvērtēs situāciju un sniegs nepieciešamo atbalstu,”  norāda Agnese Megne, centra “Dardedze”  valdes priekšsēdētāja.

Kampaņas organizatori norāda uz virkni pazīmju, kas var liecināt par to, ka bērns cieš no kādas vardarbības formas. Fiziskās pazīmes – savainojuma veids, novietojums un smaguma pakāpe neatbilst vai nesakrīt ar bērna stāstījumu, savainojuma smaguma pakāpe vai veids rada satraukuma izjūtu, bērnam ir daudz savainojumu, zilumu un/vai rētu, lūzumi, apdegumi, vietām trūkst matu, bērnam ir iekšējo orgānu traumas – sāpes vēderā, vemšana, drudzis, galvas traumas, traumas un savainojumi atkārtojas. Pazīmes uzvedībā – bērns izvairās no kontakta ar pieaugušajiem, bērns izskatās iebaidīts, izturas izteikti nedroši, bērns neizrāda nekādas emocijas saistībā ar savainojumu, bērns bieži kavē skolu ar vecāku atļauju, bērns valkā slēgtu apģērbu, bērns ir pārlieku paklausīgs, pasīvs, kautrīgs, izvairīgs vai gluži pretēji bērns ir izteikti agresīvs un naidīgs. Par vardarbību ģimenē varētu liecināt arī bērna vecāku uzvedība – vecāki noliedz jebkādu vardarbības iespēju, sakot, ka bērns melo, vecāki piedāvā neloģiskus izskaidrojumus bērna traumām un savainojumiem, vecāki maina izskaidrojumus par bērna traumu un savainojumu, kā arī vecāki izvairās no medicīniskās palīdzības saņemšanas vai arī izmanto medicīnisko pakalpojumu saņemšanai dažādas iestādes.

Kampaņas laikā, ar Eiropas Informācijas biroja atbalstu:

1) tika sniegtas vairākas intervijas medijiem, ar mērķi uzrunāt ikvienu sabiedrība locekli, būt zinošam, atpazīt vardarbību un par to ziņot Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai.

2)Rīgas sabiedriskajā transportā tika izvietoti 150 vides plakāti.

3) sociālajā sistēmā strādājošajiem speciālistiem tika izdotas un izdalītas kopumā 20 000 skrejlapas un 1500 plakāti.

4) 5. decembrī kampaņas organizatori, Swedbankas telpās, informēja 60 nozares profesionāļus un mediju pārstāvjus par problēmas aktualitāti, kampaņas norisi, kā arī rīkoja apmācību semināru par fizisko vardarbību, tās sekām uz bērna turpmāko attīstību.. Semināra laikā demonstrējām arī Eiropas Informācijas biroja animācijas filmiņu „Rokas, kas sargā”, kuru vēlāk arī pēc dalībnieku aicinājuma adaptējām latviešu valodā.

Šādas rīcības rezultātā, ar informatīvo materiālu palīdzību, bērniem un ģimenēm bija iespēja ne tikai aizdomāties par vardarbības fenomenu, bet arī zvanot uz norādīto tālruni un saņemt savlaicīgu un reālu psihosociālu palīdzību.

“Redzi.Dzirdi.Paziņo” kampaņas apraksts Buklets (.ppt) (lejupielādēt)

Kampaņas plakāts.